Co to je?
Školský zákon říká: Individuálně vzdělávaný žák koná za každé pololetí zkoušky z příslušného učiva, a to ve škole, do níž byl přijat k plnění povinné školní docházky.
Tedy důležité je vědět, že o tom, jak přezkoušení vypadá, rozhoduje škola, ve které je dítě k IV zapsané. Z toho vyplývá, že se způsob, forma i požadavky na obsah přezkoušení mohou výrazně lišit. A také se skutečně liší. Přezkoušení probíhá pouze 2x ročně a dítě má při něm právo na přítomnost zákonného zástupce.
Každá škola zapsaná v rejstříku škol (tzv. kmenová) má zpracovaný svůj školní vzdělávací program, podle kterého se mají žáci vzdělávat. Tento ŠVP musí vycházet z rámcového vzdělávacího programu, který zpracovalo ministerstvo školství. Tento dokument nahradil dřívější osnovy, které už neexistují.
Jak dlouho trvá?
Přezkoušení může trvat jakkoli dlouho. Školy vstřícné k domškolákům většinou už ale vědí, že se tyto děti učí jinak. Zkušený přezkušující může i během půlhodinového povídání poznat, jakého pokroku a jakých dovedností dítě za poslední pololetí dosáhlo. V těchto školách se obvykle zkouší portfoliově.
Co je portfolio?
Portfolio je soubor podkladů pro přezkoušení, který si žák nebo rodiče připraví. Může jít o fotky, videa, výrobky, prezentaci, obrázky, vyplněné pracovní listy atd. Někdo tvoří lapbooky, jiný prezentace v Powerpointu, další má YouTube kanál, jiný soukromou FB skupinu s fotkami a videi nebo prostě krabici, do které vše nashromáždí a veze s sebou do školy.
Zkouší se každý předmět zvlášť?
Zkušený přezkušující také ví, že není třeba zkoušet každý předmět zvlášť, protože ani v životě se neučíme nikdy nic, co by souviselo jen s jedním předmětem. V ŠVP se tato oblast nazývá „průřezová témata“.
Je třeba mít z přezkoušení strach?
Přezkoušení v nás samozřejmě může vyvolávat strach, nejistotu nebo jiné nepříjemné pocity. Zejména proto, že sami máme zkoušení, písemky a testy často spojené se stresem, tlakem, strachem z chyby, nevyžádaným hodnocením a nezřídka i ponížením od učitele, když hodnocení není dle jeho představ.
Víte, že naše děti tohle už ale zažívat nemusí?
Přezkoušení může být příjemným povídáním s kamarádem (ano, naši synové považují ředitele jejich školy za kamaráda) o tom, co je skutečně baví a zajímá. Pokaždé jedou na přezkoušení rádi a neradi odjíždějí. Vše záleží na výběru vhodné kmenové školy, která ladí s vašimi představami o tom, jak by přezkoušení mělo probíhat.
Co je tedy dobré vědět?
- Chtějte vidět ŠVP vaší kmenové školy a přečtěte si ho.
- To, jak bude přezkoušení vypadat, si domlouvejte už při přestupu na IV (ať přestupujete na novou školu nebo zůstáváte ve vaší stávající).
- Pokud vám způsob přezkoušení nevyhovuje, řešte to. Přestoupit na jinou školu se dá i v průběhu roku.
Jsem máma tří báječných kluků, kteří se vzdělávají doma a zároveň macecha úžasné 17leté slečny studující distanční svobodné gymnázium.
Podporuji rodiny, které chtějí začít s domškoláctvím, nebo už jdou cestou svobodného učení mimo školu.
Pokud byste taky chtěli vědět, jak se pustit do domácího vzdělávání, vše potřebné najdete v mojí online přípravce ŽIJEME BEZ ŠKOLY PRO ZAČÁTEČNÍKY.
Napíši jen jedno velké DĚKUJI!!!
Podnětný článek…
Děkuju moc za perfektně shrnuté informace.
Moc krásně sepsáno, děkuji. Máme již druhou kmenovou školu a v obou školách jsme měli šteští l. I přes synovu vývojovou dysfázii, bylo každé prezkoušení velká zábava. Syn se vzdy těší, že ukáze co umí a zná a již to zvládá i bez mé pomoci 🙏. Nádhera vidět, jak to jde, když se chce 🥰