Naše děti nemají žádné povinnosti.
Nemusí chodit do školy.
Nemají žádnou výuku a úkoly.
Nemají ani žádné povinnosti v naší domácnosti.
Přesto – nebo spíš právě proto – pomáhají. Ano, pomáhají nám se starat o naši domácnost. Dřív jsem si myslela, že když si uděláme seznamy toho, co kdo má dělat, určíme dny, kdy to bude hotové, bude to fungovat. Nefungovalo. Takže jsme se vykašlali jsme na všechny plánovače, rozpisy a seznamy.
A jak to tedy děláme teď?
Komunikace. Zbavení se vlastních očekávání. Požádání a poděkování. Vycházení si vstříc. Dělání si to zábavnějším.
Dost mi pomáhá si vždy uvědomit, že to, co mi vadí (např. špinavé nádobí u kluků na stole), je můj problém. Je to moje představa toho, jak by se měli o stůl ve svém pokoji starat. Pokud mi to vadí skutečně tolik, prostě jdu a odnesu ho. Pokud mi to ještě tolik nevadí, nechám ho, kde je. Oni si to časem uklidí, až se jim tam nevejde klávesnice 😀
Když se mi zdá, že je potřeba něco uklidit ve společných prostorech, tak pokud na to sama nemám chuť, čas nebo energii, normálně děti požádám o pomoc. Řeknu, co bych potřebovala a jestli by mi s tím mohly pomoct. Vím, jaké činnosti jsou čí oblíbené, tak se ptám podle toho. Jeden nejradši vyklízí čisté nádobí z myčky, druhý zase raději pomáhá s prádlem, nejstarší pomůže s čímkoli…
Nejmladšímu je 20 měsíců, což je věk, kdy rád pomáhá úplně se vším. Rád vysává a utírá kdeco. Někdy je to pro mě zkouška trpělivosti, ale jak jinak by se to měl naučit a nezískat k domácím pracím nechuť, kdybych ho od všeho odháněla?
Děti si často si k uklízení pouštějí oblíbenou hudbu a jde jim to pak všechno pěkně od ruky a ještě si zatancují. Společné skládání prádla občas skončí diskotékou v obýváku.
A že něco třeba není udělané dokonale? No a? Nikdo se přece nenarodil s tím, že by už uměl perfektně uklízet.
Za každou pomoc jim poděkuju, protože ji nepovažuju za samozřejmost. Nejsou povinni plnit moje potřeby.

Jsem máma tří báječných kluků, kteří se vzdělávají doma a zároveň macecha úžasné 17leté slečny studující distanční svobodné gymnázium.
Podporuji rodiny, které chtějí začít s domškoláctvím, nebo už jdou cestou svobodného učení mimo školu.
Pokud byste taky chtěli vědět, jak se pustit do domácího vzdělávání, vše potřebné najdete v mojí online přípravce ŽIJEME BEZ ŠKOLY PRO ZAČÁTEČNÍKY.