Možná jste o jiných možnostech vzdělávání pro vaše dítě přemýšleli už dřív, možná vás k těmto úvahám dovedla současná situace spojená s protiepidemickými opatřeními, distanční výukou a zavíráním škol. Ať už je důvod jakýkoli, domácí vzdělávání zůstává možností, díky které můžete dopřát dítěti individuální přístup dle jeho i vašich potřeb a představ.
Máme s manželem dohromady tři děti. Jeho dceři Natálce je 14 let, našim společným synům Honzíkovi a Adámkovi je 8 a 6 let. Nedávno jsme prošli zkušeností s přechodem Natálky z klasické základní školy v denní docházce na školu svobodnou a zároveň do domácího vzdělávání. Již před dvěma lety jsme řešili Honzíkův zápis do 1. třídy, do které nakonec „nastoupil“ v individuálním vzdělávání. Letos v září začne povinnost školní docházky Adámkovi. Víme ale, že do školy nepůjde, protože se bude také vzdělávat doma.
Individuální vzdělávání (dále IV nebo domácí vzdělávání) je v zákoně ukotveno již od roku 2005. Dle paragrafu 41 školského zákona se jedná pouze o jiný způsob plnění povinné školní docházky, na který nevzniká právní nárok. Prakticky to znamená, že je potřeba splnit jisté podmínky, aby mohlo být individuální vzdělávání dítěte na základě žádosti jeho zákonného zástupce povoleno. V posledním roce se informovanost o domácím vzdělávání mírně rozšířila, stále o něm ale slýchávám různé nepřesnosti, mýty nebo dokonce nepravdy. Protože dostávám čím dál častěji dotazy týkající se toho, jak se tedy do IV pustit, co vše je k tomu potřeba a na co si dát pozor, rozhodla jsem se v krátkosti popsat hlavní náležitosti, které je třeba splnit, abyste i vy mohli vzdělávat své dítě doma (nebo mu dopřát, aby se doma vzdělávalo samo). Budu ráda, když tyto informace pomohou rodičům, kteří již tuší, že individuální vzdělávaní je pro jejich děti tou nejlepší cestou a jen prozatím nemají dostatek informací.
My jsme kdysi začali tím, že jsme získali vyjádření školského poradenského zařízení – jedná se o vyjádření, ne doporučení! Není tedy třeba, aby bylo kladné. Také se nejedná o vyšetření pro zprávu o specifických poruchách učení nebo pro žádost o odklad povinné školní docházky. Doporučuji při objednávání se do PPP nebo SPC rovnou říct, že požadujete vyjádření k IV a zeptat se, jak bude daný psycholog postupovat. Pokud vám jeho přístup nebo termín nevyhovuje, můžete se objednat jinam, není potřeba se řídit spádovostí. Doporučuji se objednat do PPP co nejdříve, čekací termíny mohou být v řádu týdnů a bez tohoto vyjádření se prostě do IV nedostanete.
Dalším a velmi důležitým bodem je výběr vhodné kmenové školy, což je škola v rejstříku MŠMT, kde bude dítě zapsané a kam bude třeba dojíždět na konci pololetí na tzv. přezkoušení. Termíny zápisu prvňáčků do následujícího školního roku školy obvykle vyvěšují na svých webových stránkách. Zápisy probíhají většinou v dubnu, ale vzhledem ke koronavirové situaci se nejspíš i toto může nařízením ministra školství změnit. Pokud již máte dítě starší a chcete přestoupit do IV během školního roku a při tom změnit školu, následující postup bude stejný. Kmenová škola nemusí být (a pro velkou většinu domškoláků ani není) škola spádová. Mnohem důležitější než blízkost školy od vašeho bydliště je totiž přístup školy k domácímu vzdělávání, její zkušenosti s domškoláky, požadavky na přezkoušení a v neposlední řadě i její školní vzdělávací program a vzdělávací směr (Montessori, Waldorf, „svobodné školy“ atd.). My jsme například našli vhodné školy na doporučení jiných domškoláckých rodin ve facebookové skupině. Když máte tip na školu, oslovte ji. Ptejte se přímo tam, co nabízejí a požadují a mají-li místo pro další děti v individuálním vzdělávání, protože se o něj chystáte žádat. Pokud se pak vaše představy shodují s nabídkou školy, můžete dítě do dané školy zapsat. V případě přestupu během školního roku vyřídí veškerou komunikaci se stávající školou ta nová. Není se tedy třeba obávat reakce současné školy, pokud se s ní například nerozcházíte zrovna v dobrém.
Další možností, jak najít vhodnou školu, je oslovit metodičky z Asociace domácího vzdělávání. To jsou často ženy s pedagogickým vzděláním a osobní zkušeností s IV, které spolupracují se školami nakloněnými domácímu vzdělávání. Mají přehled, které školy mají volnou kapacitu nebo třeba nabízejí IV i pro druhostupňové děti. Zároveň tyto metodičky často samy nabízejí možnost přezkoušení dětí v pololetí ve vybrané škole. My jsme touto cestou nešli, ale jistě je to další dobrý způsob, jak najít školu s přístupem, který vám bude vyhovovat.
Žádost o individuální vzdělávání – podává se řediteli kmenové školy a její povinnou přílohou je kopie dokladu o dosaženém vzdělání vzdělavatele a právě to výše zmíněné vyjádření z PPP. Stává se, že se lidé domnívají, že musíte jako rodič mít vysokoškolské pedagogické vzdělání, abyste o domácím vzdělávání pro své dítě mohli uvažovat. Já jsem si to kdysi také myslela. Není to pravda. V případě, že chcete o IV žádat pro dítě na prvním stupni ZŠ (1.-5. třída), je třeba k žádosti o IV přiložit maturitní vysvědčení vzdělavatele. Pro 2. stupeň ZŠ je již potřeba vysokoškolský diplom (stačí i Bc. A to v jakémkoli oboru, není nutné pedagogické vzdělání). Dobré je vědět, že se jedná o doklad o dosaženém vzdělání vzdělavatele, jímž ale nemusí být rodič.
Zjistila jsem, že lidé mají často představu, že domácí vzdělávání je určeno pouze pro malé nadané sportovce, hendikepované nebo děti diplomatů a podobně. To také není pravda. Ve školském zákoně je doslova napsáno, že ředitel školy povolí IV z vážných důvodů. Rozhodnutí o tom, co těmito závažnými důvody je myšleno, je na řediteli. Může to být například osobnostní nastavení dítěte, časté cesty rodičů za prací, speciální vzdělávací potřeby (např. podezření na různé dys, PAS, nadání atd.), zdravotní důvody, šikana ze strany spolužáků nebo učitele atd. Tyto důvody se uvádějí do výše zmíněné žádosti o IV. Doporučuji předem konzultovat s ředitelem vybrané kmenové školy, jaké důvody jsou dle něj dostačující a zda nemá další požadavky například ohledně slovní formulace. V případě, že jeho školu navštíví Česká školní inspekce, musí tyto dokumenty před ní obhájit.
Věřím, že vám tento článek alespoň trochu pomohl zorientovat se v podmínkách pro domácí vzdělávání. Přeji hodně štěstí při výběru kmenové školy a spoustu úžasných chvil strávených s vaším dítětem bez stresu z domácích úkolů, naštvaných obličejů při ranním vstávání a neustálého dělání svačin do školy. Každý den pak může být víkend a možnosti, jaké domácí vzdělávání nabízí, jsou nekonečné. O tom zase někdy příště.

Jsem máma tří báječných kluků, kteří se vzdělávají doma a zároveň macecha úžasné 17leté slečny studující distanční svobodné gymnázium.
Podporuji rodiny, které chtějí začít s domškoláctvím, nebo už jdou cestou svobodného učení mimo školu.
Pokud byste taky chtěli vědět, jak se pustit do domácího vzdělávání, vše potřebné najdete v mojí online přípravce ŽIJEME BEZ ŠKOLY PRO ZAČÁTEČNÍKY.
Je to sen. ❤️ Od zari ho snad jiz take budeme zit. ❤️
A co když máme s manželem jen vyučený list a z blízkého okolí nemáme ručitele?? Děkuji
Maturitní vysvědčení pro 1.stupeň nebo VŠ diplom pro 2.stupeň jsou povinnou součástí žádosti o individuální (domácí) vzdělávání, bez nich ji ředitel schválit nemůže. Tím, kdo kopii vysvědčení nebo diplomu poskytne, může být kdokoli – někdo z rodiny, přátel nebo kdokoli jiný (nemusí být z okolí). Není třeba, aby se pak jakkoli na vzdělávání dítěte podílel – stejně jste za jeho vzdělávání nakonec zodpovědná Vy jako zákonný zástupce.
A nenese tento rucitel potom pravni odpovednost za vzdelani toho ditete?
Nenese. Za vzdělávání dítěte v IV je vždy zodpovědný zákonný zástupce.
Dobrý den, mám syna na DV a škola se začala zajímat o garanta a že to musí být ten, co mého syna vzdělává, ale tak tomu není, ale furt mají potřebu, to řešit, jak to vyřesit, aby mi už dali pokoj? Děkuji M.
Školy, které mají s DV zkušenosti, to řešit nebudou. Zodpovědný za vzdělávání dítěte je vždy zákonný zástupce. Pokud to má škola potřebu neustále řešit, raději bych ji změnila, protože kdoví, s čím přijdou příště 🙁
Dobrý den, netušíte kde a v jakém zákoně je problematika garanta (člověka s diplomem) popsána? Budeme přestupovat na druhý stupeň a zajímalo by mne to. Díky Martina
Dobrý den. Individuálního vzdělávání se týká paragraf 41 školského zákona. Přímo dokladu o vzdělání vzdělavatele potom odstavec 3 písmeno C.
Je PPP povinná i pro občany EU, nebo jen pro občany ČR :)?
Ano. Povinná školní docházka je povinná pro všechny děti, které pobývají v ČR dlouhodobě (i pro všechny cizince). Kroky k vyřízení domácího vzdělávání jsou pak taky pro všechny stejné.
Dobrý den,
Má prosím dítě na IV právo navštěvovat každodenně školní družinu ve škole na které je na IV zapsáno a školní jídelnu? Slyšela jsem, že má právo na školní výlety. Na jaké akce školy má dítě na IV nárok prosím? Děkuji moc za info.
Dobrý den mohu při individuálním vzdělávání normálně pracovat dekuji
Dobrý den Petře, ano, můžete.
Mrkněte třeba na tento můj článek: https://martinaprchalova.cz/acodetidelajikdyzpracuju/
dobrý den, stačí k IV na 2.stupni doložit diplom z Vyšší odborné školy? Děkuji Lenka
Dobrý den Lenko, bohužel nestačí. Musí být minimálně Bc. Mám za to, že v VOŠ je pouze DiS. Je třeba diplom z vysoké školy nebo univerzity.
Dobrý den, mohu prosím pro I. stupeň doložit rovnou diplom z VŠ? Maturitní vysvědčení už je dávno někde zapomenuto;) Děkuji za odpověď
Ano, určitě můžete, Maturitní vysvědčení je minimum pro 1. stupeň.