Nejčastější otázka, když řeknu, že naše děti nechodí do školy. Jako by snad škola byla ideálním místem, kde najít skutečné přátele. Pokud taky přemýšlíte, kde se hledají kamarádi mimo školu (pokud o to vaše děti vůbec stojí, protože dětí, kterým spoustu let stačí pouze rodiče a třeba sourozenci, je spoustu, a je to v pořádku), tak tady je pár tipů 🙂
Dávejte o sobě vědět. Pište na sítě, hledejte online i offline. Nebojte se zeptat, když se například o někom, kdo by mohl být ten pravý parťák, dozvíte. To nejhorší, co se může stát, je, že si nebudete rozumět a vaše cesty se zase rozejdou.
Zkoušejte nové věci. Pro někoho to může být trochu stresující, protože má rád své a vyzkoušené. Jenže domškoláctví je cesta, která je nová téměř vším. Málokdo z nás má ve svém okolí někoho, kdo už všechno, co tenhle způsob života nabízí, zkusil. Takže někdy je potřeba vykročit ze svého bezpečného prostředí a vydat se kousek dál.
Komunikujte vždy a o všem s dospělými i dětmi. Pokud se v něčem neshodnete, snažte se najít společné řešení, aby si někdo nepřipadal odstrčený, nevyslyšený, nebo příliš vytížený. Domluvte si nějaký komunikační kanál, aby byli všichni v obraze. My máme například chatovací skupinu na Messengeru.
Vzájemné sdílení taky pomůže výrazně ujasnit si představy o tom, jak by vaše komunita měla fungovat. Může jít například o:
- skupinu, kde se rodiče střídají v roli průvodce
- skupinu, pro kterou rodiče platí průvodce/učitele
- vzájemné střídání dětí v jednotlivých rodinách
- kombinaci všeho výše zmíněného, nebo čehokoli, co vám a dětem bude vyhovovat
Dávejte a berte. Užívejte si všech výhod, které komunita nabízí – sdílejte si svoje zkušenosti, obavy a pokroky. To samé platí o různých hmotných věcech a pomoci. Někdo může například nabídnout úrodu ze zahrádky, jiný má možnost děti pohlídat, dalšího baví plánovat společné akce. Každý má něco, čím může přispět.
Vzdálenost není nepřekonatelná. Samozřejmě je ideální, když ty svoje spřízněné duše najdeme v blízkém okolí. Ovšem ne vždy je to možné. Někdy bude třeba někam dojet. Stojí-li vám to za to, hledejte možnosti, jak to udělat. Nebo můžete najít online kamarády, což v dnešní době není vůbec žádný problém. Děti si mohou volat, mluvit spolu přes kameru, hrát videohry a při tom se bavit o čemkoli. A jednou se třeba potkáte i live 😊
Udržujte jen ty vztahy, o které stojíte. Domškoláků je v celé republice sice jen cca 5000, ale to, že někdo neposílá svoje děti do školy, neznamená, že se z vás automaticky stanou přátelé. Lidi jsou různí a nemusíme si rozumět s každým, s kým se potkáme.

Jsem máma tří báječných kluků, kteří se vzdělávají doma a zároveň macecha úžasné 17leté slečny studující distanční svobodné gymnázium.
Podporuji rodiny, které chtějí začít s domškoláctvím, nebo už jdou cestou svobodného učení mimo školu.
Pokud byste taky chtěli vědět, jak se pustit do domácího vzdělávání, vše potřebné najdete v mojí online přípravce ŽIJEME BEZ ŠKOLY PRO ZAČÁTEČNÍKY.